Fürdőszobai vízszerelés és felújítás: 8 dolog, amit tudni kell

2023.02.07

Mikor van szükségünk a fürdőszoba vízvezetékére?
Professzionális vízvezeték-szerelésre is szükségük lehet új mosógép bekötésekor, egy csöpögő csap javításakor vagy a fürdőszoba teljes felújításakor. De menjünk végig az eseteken.

Mielőtt részletesen áttekintenénk a különböző feladatokat, nézzük meg, milyen helyzetekben érdemes szakembert hívni.

Gyakori  a zuhanyzók, kádak bekötése, meg a WC-tartályok beszerelése, sajnos, a duguláselhárítás és a csőtörések azonnali javítása. 

Ha azonban egy komplett átalakításra vágjuk a fejszénket, előfordulhat, hogy szinte az egész vízvezetékrendszer érintett a felújításban

 A fenti feladatok önmagukban óriási terhet jelentenének. -De nincs ok az aggodalomra!-

 Egy jó vízvezeték-szerelő segítségével meg tudjuk oldani a problémákat, hatékonyan, és minőségi anyagokkal dolgozunk!

A 8 leggyakoribb fürdőszobai felújítási és vízvezeték-szerelési munka

 Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a munkákat, amelyeket gyakran el kell végezni fürdőszoba-felújítás vagy vízszerelés során. Természetesen azt is elmagyarázzuk, mire kell figyelni. 


1. Régi vízvezetékek cseréje 

Ha fürdőszobát alakítunk át, felmerülhet a kérdés:                                  

       Mit tegyünk a régi vízvezetékekkel?



FONTOS!

 Mivel a meglévő régi vízvezetékek állapotát nehéz megállapítani, a szakemberek azt is javasolják, hogy a fürdőszoba felújításakor érdemes megfontolni vezetékek cseréjét.

Így könnyen elbúcsúzhatunk a régi csőhálózattól és az állandó vízfelhalmozódástól a régi vízvezetékektől.

 A falak és pincék lefolyócsöveit el kellett távolítani, hogy a teljes csőhálózat feltáruljon. A fürdőszobába bemenő vezeték csatlakozási pontjáig fel kellett fedni a régi csőhálózatot, hogy a teljes csatornahálózat elérhető legyen.

Ez egy olyan munkafolyamat, amelyet a legtöbben a hátunk közepére se kívánunk.

A plusz költségen kívül figyelembe kell venni a   plusz bontási törmelékeket.

 Ezért fontos figyelembe venni a munkába fektetett mélységet. 

Szerencsére nem kell minden régi csőelemtől búcsút vennünk.

A felújítás során azt tapasztalja, hogy a falban vízvezetékek vannak, az anyagok pedig a következők: 

  • Réz,
  • Vas,
  • Műanyag 

Ha vízcsőről van szó, akkor az alábbi okok miatt javasoljuk a vascsövet cserélni.

Vascsövek

 A vascsövek rozsdásodásnak köszönhetően eltömődhetnek, szűkülhetnek és ez a víznyomás csökkenéséhez vezethet. Előbb-utóbb mindenképpen ki kell cserélni őket. 

Előzzük meg a nagyobb problémákat. Ne várja meg az esetleges csőtörést!

 Rézcsövek

 A rézcsövek esetében nem kell ilyen problémákkal számolnunk. Az egyetlen tényező, amire figyelnünk kell, a nedvesség. Ennek az az oka, hogy nedves körülmények között reakcióba lép a vakolattal, ezért ki kell cserélni.

Ezért, ha a felmérés során nem találkozik nedvességgel, és a falak nem nedvesednek be, a rézcsövek évszázadokig gond nélkül kitartanak. 


Műanyag vízcsövek

 A régi műanyag csövek még a modern változatokkal is kompatibilisek. Így elkerülheti a cserét, ha egy szakértő a fürdőszoba felújítása során jó állapotban találja őket.

2. Az összefolyó - cseréljük ki vagy tartsuk meg?

 Szinte mindenki szeretne megszabadulni a fürdőszobájában felváltva bűzös, felváltva habzó lefolyóktól.

 Mielőtt azonban elbúcsúznánk tőle egy fürdőszoba felújítást által, nézzük meg, mit hozhat annak megtartása. Mert nem véletlenül kerül be az összefolyó pont a fürdőszobába, kifizetődőbb vele megbarátkozni, mint kidobni.Az összefolyási ponttal elkerülhetjük azt a kudarcot, hogy eldugult fürdőszoba esetén az egész lakást elöntjük.


Tehát ha valami elromlik, az játssza a legnagyobb szerepet, mivel kulcsszerepet játszik a nagy mennyiségű víz elvezetésében a fürdőszoba padlójáról.

 Fontos, hogy tisztán, dugulás mentesen tartsuk, így megszabadulhatunk a rossz szagoktól és a felszálló habzástól is.

Míg a szag egy korábbi helytelen telepítés vagy kiszáradás miatt lehet, ha nincs vízelvezető az ág táplálására.


Ha mégis el akarunk búcsúzni a összefolyótól


Fontos tudni, hogy az összefolyás végleges eltávolítása komoly munkát igényel.

Különösen ott, ahol több vízelvezető ág csatlakozik egy összefolyáshoz. Mivel a bevezető csövek összefolyása biztosítja a szennyvíz elvezetését, ezt a funkciót továbbra is biztosítani kell.

A helyek letakarása nem elég, és nem szabad megtenni, még ha lehetséges sem. Mert ha egyszer dugulás lép fel, szinte lehetetlen megoldani a problémát.



3. WC áthelyezése

A fürdőszoba felújítása során gyakran előfordul, hogy a WC sokkal jobban fog kinézni, ha a fürdőszobában más helyre teszik.

Persze, az ötlet jó, de érdemes átgondolnunk szakértőkkel, mielőtt hozzáfogunk a megvalósításhoz.

Ez a feladat gyakran súlyosabb problémákhoz vezet.

Míg ez gondolatban és szerkesztésben könnyen megoldható, a valóságban a közel 110 mm átmérőjű lefolyócsövet át kell helyezni. Ezért a nagy felületű aljzatokat el kell választani az aljzattól.

A további nehézséget az jelenti, hogy van-e elég hely az új WC-csőhöz, és hogy tudjuk-e biztosítani a megfelelő lejtést, az majd csak szétszedve derül ki. A cső felső része is kilóghat a betonból. Valljuk be, nem túl esztétikus.

Természetesen semmi sem lehetetlen, főleg egy jó vízvezeték-szerelőnek.

A fenti okok miatt azonban érdemes elgondolkodni azon, hogy ragaszkodunk a WC-k áthelyezéséhez.

4. A kád cseréje beépített zuhanyzóra

 Egyre népszerűbb a kád zuhanyozóra cseréje. Idős korban pedig a biztonság fontosabb, mint a praktikum és a helytakarékosság. 

Igazán tartós megoldást azonban csak a beépített zuhany nyújthat, hiszen a megvásárolt kabint néhány év használat után mindenképpen cserélni kell. Bármilyen drága is a minőség, hamar elhasználódik.

A fürdőszoba felújításakor az idő és a dekorációs költség megtakarítása érdekében a kádat gyakran a kívánt zuhanyzóra cserélik.Ilyenkor a közös vonzerő az akadálymentes használat . 

Ahhoz azonban, hogy a zuhanyozó és a fürdőszoba padlója vízszintes legyen, a meglévő csatornahálózatnak tökéletesnek kell lennie. 

A zuhanylefolyó minimális beépítési magassága pedig 6,5 cm. Ez általában csak ajkak építésével vagy a fürdőszoba padlójának a zuhanyzón kívülre történő megemelésével lehetséges.Ez megfelelő lejtést biztosít a vízelvezetés irányában. 

Ez miért fontos?

A szennyeződés nagyobb valószínűséggel rakódik le a nem megfelelő lejtéssel kialakított csőszakaszokban.

Akár légzsilip is kialakulhat, amely a vizet úgy zárja be a lefolyóban, mintha a lefolyó eltömődött volna. 

Az alapbeton eltávolításával megoldható. Ez azonban nagyon kényes munka, mivel a fűtés vagy a vízvezeték bárhol működhet. 

Szóval légy óvatos.





Használat után a vízcseppek csúnya látványt nyújtanak, és még a fúvóka is gyorsan beszennyeződik. Megfelelő víznyomás nélkül a víz csak kifolyik belőlük és nem éri el a kívánt masszázshatást, ezért minőségük és megjelenésük megőrzéséhez elengedhetetlen a rendszeres és megfelelő tisztítás.


 A falon kívüli csaptelep, ahogy a neve is sugallja, a vizet a falon kívüli felső zuhanyfülke felé vezeti, és itt található a működtető berendezés is.

 5. Vízellátás a beépíthető zuhanyhoz

 Ha a kívánt zuhanyhely megvan, a következő lépés a vízellátási probléma megoldása, ami alapvetően háromféleképpen valósítható meg:

  • zuhanyzópanel
  • falon kívül- és
  • falon belüli csapszerkezet segítségével

Zuhanyzópanel

 Egy hosszú nap után nagyon vonzó a panel fénye és a sok fúvóka, amivel masszírozhatunk, de ebben rejlik a megoldás gyengesége. 

Végül is könnyű ezeket a felületeket egyenesen piszkossá varázsolni.



Használat után a vízcseppek csúnya látványt nyújtanak, és még a fúvóka is gyorsan beszennyeződik. Megfelelő víznyomás nélkül a víz csak kifolyik belőlük és nem éri el a kívánt masszázshatást, ezért minőségük és megjelenésük megőrzéséhez elengedhetetlen a rendszeres és megfelelő tisztítás.


A falon kívüli csaptelep

 A falon kívüli csaptelep, ahogy a neve is sugallja, a vizet a falon kívüli felső zuhanyfülke felé vezeti, és itt található a működtető berendezés is.


 Ennél a típusnál a konzolokat a szabványban meghatározott távolságokban kell elkészíteni.


 Fali csaptelep

 Itt a csap felépítése a falon belül található.
Ebben az esetben a víz eléri a felső zuhanyrózsát, a kézizuhany pedig csöveket használ a falban. 




6. A mosdók áthelyezése

Fürdőszoba vízszerelésénél az egyik legegyszerűbb vízszerelési munka a mosdó  áthelyezése lehet.

Ebben az esetben a falak lebontásával érhetjük el a csatornahálózat és a régi víz csatlakozási pontját. Itt olyan pontot kell keresni, ahol gond nélkül csatlakoztatható az új vezeték.

FONTOS TIPP! 

A műveletek akár nagyobb bontást is igényelhetnek, ezért fontos, hogy megfelelően védjük a fürdőszoba burkolatát a törmeléktől és a felszálló portól! Mint minden beépítendő elemnél, itt is fontos ismerni a mosdó építési paramétereit a munka megkezdése előtt.





7. A kád kialakítása

A fürdőszobai átalakítások során beszélhetünk újabb kád kialakításáról, esetleg egy meglévő cseréjéről is.

Ha a régi kádat szeretnénk kicserélni, a legfontosabb, hogy a leendő kádlefolyó csatlakozási pontja egy szerelő nyíláson keresztül is könnyen elérhető legyen.

Vízszerelő szakemberként azt javasoljuk, hogy ez esetben a bekötés mindig fix lefolyócsöves legyen.

A felxibilis csövek ugyanis sérülékenyek, egy intenzívebb pumpálás is képes őket akár kiszakítani.

Amire még érdemes fokozott figyelmet fordítani az a megfelelő kádbeépítés, mivel ennek hiányában akár a kád repedésével, esetleg beázásokkal is szembe szükséges néznünk.




8. A radiátor áthelyezése

Ha szóba kerül a fürdőszoba átalakítása, esetleg felújítása kapcsán a fűtés kérdése, legtöbben a falakon kívüli fűtéscsövek látványától szeretnének elbúcsúzni. De előfordulhat, hogy egyszerűen a fűtőtestet szeretnénk áthelyezni.

Minden esetre ezen munkálatokat is el tudja végezni egy szakavatott vízszerelő mester.

Mielőtt belevágnánk, ajánlott jól átgondolni, hogy pontosan milyen igényeink vannak a fűtést illetően.

Egy törölközőszárító ugyanis nem fog megközelíteni teljesítőképesség tekintetében egy lapradiátort, sokkal hűvösebb lesz a fürdőnkben. Továbbá az sem mindegy pontosan hová kerülne a tervezett fűtőtest. Tervezzük meg gondosan a kutató támogatásával, hogy mit, valamint hová tegyünk, hogy elkerüljük a későbbi fagyoskodást, továbbá a páralecsapódást!





Mire szükséges következésképpen figyelni fürdőszoba felújítás előtt?

A fentiekben igazság szerint minden releváns tudnivalót összegyűjtöttünk, de beszéljük át a legfontosabbakat újra.




A 8 leggyakoribb fürdőszoba vízszerelési feladat

A legtöbb esetben az alábbi 8 munkatípus valamelyikével - esetleg ezekkel egyszerre - szükséges megbirkóznunk:

  • régi csövek cseréje;
  • az összefolyó eltávolítása, kialakítása, esetleg cseréje;
  • a WC áthelyezése;
  • kád cseréje épített zuhanyzóra;
  • épített zuhanyzó vízellátása;
  • mosdó áthelyezése;
  • kád kialakítása;
  • radiátor áthelyezése.

A javítások, ezen kívül felújítások alkalmával cserélt csöveket nem minden esetben szükséges kidobni, ezeket ugyanis újrahasznosíthatjuk.

Sőt, a sokak által utált összefolyó eltávolítása sem feltétlenül a legjobb ötlet. Meglétével ugyanis megelőzhetjük, hogy a vizes blokk meghibásodásakor a víz elárassza a lakást.

Kiemelten fontos ezen felül, hogy a felújítás alkalmával jó szakemberekkel dolgozzunk. Kérjük ki kőművesek, burkolók, továbbá vízszerelők szakvéleményét is.

Forrás: https://vizvezetekdoki.hu/furdoszoba-vizszereles-tudnivalok/

© 4T Épületgépész Kft.
"Biztonság mindenek felett!"

Teljes körű épületgépészeti kivitelezés,
ami magába foglalja, a szennyvíz vezeték,
vízvezeték, gázvezeték,
központi és egyedi fűtési rendszer és légtechnika
rendszer tervezését és kivitelezését.

 
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen!